Glemt Adgangskode
Annuller
CyanogenMod

Nogen har måske hørt om CyanogenMod (også: CM).
For dem der ikke har, kommer her en lille introduktion:

Hvis du har en HTC-Smartphone med Android, er chancen for at du har HTC Sense indbygget relativt stor (Kun HTC Magic blev udgivet uden, og har siden fået det ind med en opdatering). HTC Sense er HTC’s brugerflade som er bygget godt og grundigt ind i Androids skelet. Sense bliver altså ved med at ligge i din telefon, selvom du bruger en anden Hjemmeapplikation som LauncherPro eller GoLauncher.

På samme måde har Samsung deres TouchWiz, SonyEricsson deres eget (jeg er ikke sikker på navnet), LG er jeg ikke sikker på, men de skal da nok også have fundet på noget.

Så er der det som på XDA-Developers’ forum kaldes AOSP (Android Open Source Project) eller Vanilla, som i bund og grund er den ‘rene’ Android-brugerflade uden diverse ændringer.

CyanogenMod er som telefonproducenternes, en ændret udgave af Android. Forskellen består i at udviklerne (dem der koder CyanogenMod) har valgt at holde ændringerne open source, således at alle kan komme med deres forbedringer til systemet. Udviklere kan også vælge at hente kildekoden til CyanogenMod og så lave deres eget system. Holdet bag CyanogenMod er stort. Der er nemlig en masse som har valgt at hjælpe til, med hver sin kunnen, og oftest til den telefon som han eller hun selv har i hånden.

Holdet følger godt med Androidudgivelserne, og senest er version 7.0.3 udkommet til en række telefoner. Det svarer til Android version 2.3.4, altså (i skrivende stund) den seneste udgave af GingerBread. Nu tænker nogen måske at HoneyComb (Android 3.0) er den seneste version af Android, og det er vel også rigtigt nok, men problemet består i at de oprindelige Android-udviklere, har valgt ikke at lægge kildekoden til Android 3.0 ud endnu, efter sigende fordi de ikke vil udgive denne version før den også er optimeret til Smartphones.

CyanogenMod findes til en lang række telefoner der er at finde her, og hvis man kigger på XDA-Developers’ forum skal der nok være en tilpasset udgave af CyanogenMod til din telefon.

Hvis man kommer fra en telefon med fx HTC Sense (sikkert også de andre mobilproducenters brugerflader, dem har jeg bare ingen erfaring med), skal man være opmærksom på, at nogle af de vante programmer ikke vil være at finde i CyanogenMod, og at man så skal finde tilsvarende hertil. På de ældste telefoner, er det således heller ikke muligt at få Flash på sin telefon (Dette gælder for enheder med ARMv6-CPU’er).

Kan du under ‘Downloads’-sektionen på CyanogenMod.com ikke finde en udgave af version 7, skal du lede under din telefons forum på siden. Her vil du kunne finde relevant information om den seneste udgave af CyanogenMod til din telefon, og der er højst sandsynligt en ‘Nightlies’-diskussionstråd under eksperimentelt-delen af foraet, hvor folk skriver hvilke fejl der endnu er i softwaren, som mange selvfølgelig arbejder på at få rettet til.



Skriv en kommentar

Din mail-adresse vil aldrig blive delt. Required fields are marked *

*
*